A tél a csend és a hideg időszaka. Ilyenkor a természet elalszik, és felkészül a tavaszra. Mi viszont gyakran esünk abba a csapdába, hogy a sötétségtől, a fagyos hőmérséklettől és például az ünnepek miatti a stressztől teljesen kimerülünk. Egyesek a hangulatukban vagy mentális állapotukban bekövetkező változásokat pusztán csak az időjárásnak tulajdonítják, pedig az Ájurvéda tudománya néhány kifinomult alapelvet kínál a természetes változások megértéséhez.
A dosháink reagálnak az évszakok változásaira. Három dosha létezik, melyek dominanciájuk szerint leképezhetők az évszakokra is. Tehát meg kell találnod a módját annak, hogy megbékítsd - ahelyett, hogy súlyosbítanád - a domináns doshádat az adott időszakban. Ezért olyan fontos, hogy ismerd a dosháidat és azt, hogy hogyan hatnak rájuk az évszakok változásai.
Annak jelei, hogy a vata dosha súlyosbodott és csillapításra szorul, a következők lehetnek:
száraz bőr, szem, haj vagy széklet
szorongás, félelem vagy súlyos stressz érzése
fáradtság energia kitörésekkel párosítva
felületes alvás, amely gyakran zavart
túlterheltség és kontrolálatlanság érzése
Annak jelei, hogy a kapha dosha súlyosbodott és csillapításra szorul, a következők:
depressziós érzések
súlygyarapodás és/vagy fokozott vízvisszatartás
lustaság vagy letargikusság érzése
birtoklási vágy az emberek vagy dolgok iránt
megbocsátó képesség hiánya, neheztelés érzése
Ha úgy érzed, hogy a fenti jellemzők illenek rád - ahogy ilyankor az emberek többségére is -, akkor a kapha és a vata dosha egyensúlyának felborulásáról van szó.
Mi a megoldás?
Hogyan küzdhetünk tehát az ellen, hogy az energiaszintünk ne változzon az évszakok változása okán, és hogyan gondoskodhatunk arról, hogy ebben a téli szezonban is földeljük és melegen tartsuk magunkat?
Abhyanga gyakorlat
Az önmagunkon végzett Abhyanga az a gyakorlat, amikor olajok segítségével masszírozzuk magunkat, hogy segítsük a doshák kiegyensúlyozását. Ez az ayurvédikus tanításokban alapvető gyakorlat, és segíthet átvészelni a telet a szokásos feszültség, stressz és depresszió nélkül.
Az “ön”Abhyanga nem csak egy pihentető gyakorlat, amely segít megnyugtatni az elmédet és a testedet, hanem egy energizáló és stimuláló gyakorlat is, amely felkészíti a testedet arra, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsa.
Az Abhyanga számos előnnyel jár, ezek közül a három legfontosabb:
az egész tested táplálása, ami csökkenti az öregedés hatásait
a belső szervek és a keringés serkentése a fokozott salaktalanítás és tisztítás érdekében.
mélyebb, pihentetőbb alvás
Cél a kiegyensúlyozottabb és boldogabb tél!
A tél nehéz időszak lehet. Mindegy, hogy az időjárásváltozás, az ajándékokért való rohangálás vagy a súlygyarapodás kordában tartása miatt érezzük is így. A megfelelő eszközökkel és tudással azonban könnyebben átvészelhetjük ezt az időszakot, és a szokásos depressziós, letargikus, stresszes hónapokat a pihenés, a megfiatalodás és a megnövekedett energia évszakára változtathatjuk. Ha heti 2-4 alkalommal követed például az otthoni Abhyanga masszázsrutint, máris úton leszel ahhoz, hogy idén télen és azon túl is képes legyél melegen és a földön tartani magadat.
Hogyan gyakorolhatod az Abhyangat otthon, azt elolvashatod a következő blog bejegyzésünkben!
Comentários