Augusztus végén, szeptember elején jellemzően beindul az allergiaszezon. Minden egyes alkalommal, amikor köhögünk vagy belázasodunk nehezen tudjuk eldönteni, hogy allergiáról, influenzáról vagy esetleg Covid fertőzésről van szó. Érdemes tudatosan felkészülni az őszi időszakra és megerősíteni az immunrendszerünket.
Mi az allergia?
Az allergia olyan állapot, amelyben az immunrendszer annak túlérzékenysége miatt rendellenesen reagál a környezetben lévő, normális esetben ártalmatlan anyagokra. Az Amerikai Asztma és Allergia Alapítvány becslése szerint az USA-ban évente több mint 50 millió ember szenved valamilyen allergiás reakcióban - ezek a tünetek a bosszantóaktól az életveszélyesig terjedhetnek. Ha tudjuk, hogy mi váltja ki a tüneteket, az segíthet a megelőzésben és a megfelelő életmód kialakításában.
Az allergiás betegségek közé tartozik a szénanátha (allergiás rhinitis), az atópiás dermatitis, a kontakt dermatitis (allergénekkel, például kozmetikumokkal való érintkezés okozta kiütés), az allergiás asztma (amelyet bizonyos allergéneknek való kitettség vált ki) és az anafilaxia (potenciálisan életveszélyes allergiás reakció). Léteznek gyógyszerek, élelmiszerek, latex, rovarok, állatok, fák és növények elleni allergiák, valamint a poratka, penész, csótány,, háziállatok szőre által okozott környezeti allergiák, valamint a különböző pollenekre való szezonális allergiák.
A modern orvostudományban az allergiát antihisztaminokkal, szteroidokkal, immunterápiával, asztma esetén hörgőtágítókkal kezelik, anafilaxia esetén pedig életmentő lehet egy adag adrenalin vagy a sürgősségi osztály azonnali felkeresése. A gyógyszereknek azonban lehetnek mellékhatásaik, ezért sokan keresik a természetes vagy integratív megközelítéseket a tünetek enyhítésére vagy a modern orvostudomány kiegészítéséhez.
Az allergia Ájurvédikus megközelítése
Allergia akkor lép fel, ha a Swastha (egészség) intoleranciája van, ami a kiegyensúlyozatlan doshák, az agni (anyagcsere és emésztési tűz), az ama (környezeti és endogén toxinok) jelenléte miatt következik be, amely hatással van az Ojasra (a szövetek vitalitására vagy egészségére) és csökkenti az immunitást. Az allergiák kezelésének megközelítése magában foglalja az immunitás vagy Vyadhikshamatwam javítását, vagyis a szervezet azon képességét, hogy ellenálljon a betegségeknek, vagy könnyebben felépüljön abból. Gondoljunk egy csőre, amely kanyarog. Amikor nagy nyomás alatt álló víz halad át a csövön, bármelyik sérülékeny kanyar eltörhet. A különböző embereknél a sérülékeny szervrendszer változó. Ha az ama felhalmozódik, a toxinok antigénekként viselkedhetnek, és immunválaszt válthatnak ki. Az ok részben genetikai, nem megfelelő étrend, életmód, stressz, szezonális változások, krónikus betegségek és pszichés traumák lehetnek. Az ojas kimerülése sebezhetővé és túlérzékennyé teszi az immunrendszert a külső ingerekre; az immunitás stabilizálása és erősítése az út, amely fenntartható eredményeket biztosít az allergiás rendellenességeknél.
Allergia kezelése
Az allergia kezelése magában foglalja:
a kiváltó tényezők elkerülését
a szervezet stabilizálását és az egyensúly helyreállítását
az immunrendszer ellenálló képességének erősítését
végül az érzékeny elemek újbóli bevezetéséből, integratív megközelítésben.
Allergiák, Dosha egyensúlytalanságok és Ritucharya
Az allergia megléte és erőssége az egyéni Prakrititől (testkonstitúció) és Vikratitól (egyensúlytalanságok) függenek. Az évszak változások során intenzívebben jelentkezhetnek a tünetek, ezért érdemes elsajátítani a Ritucharya-t vagy a szezonális gyakorlatokat, amelyek minimalizálhatják az allergiát. A Vata típusú allergiák ősszel, míg a Pitta típusú allergiák nyáron gyakoriak, általában gyulladással járnak, és inkább a bőrön jelentkeznek. A Kapha típusú allergiák tavasszal gyakoriak, és tünetegyüttesük igen megterhelő.. Az érintett szervrendszerek (sroták vagy csatornák) kitettsége eltérő lehet.
Több dosha is kibillenhet az egyensúlyából, így az Ájurvédikus protokollok egyéni felmérésen és terápiás kezelésen alapulnak, amely magában foglalja az étrendet, az életmódváltást, a gyógynövényeket és a tisztítószereket, valamint a méregtelenítést is.
Őszi allergia
A nyárról az őszre való átmenet vata egyensúlytalansághoz vezet, a pitta gyulladás maradványaival. Ahogy kezd hideg, száraz és szeles lenni az idő, gyakoriak a pollen-, por-, háziállat- és penészallergiák, az ételintolerancia és az allergiás asztma.
A tünetek a következők lehetnek:
változó étvágy
puffadás, görcsök, székrekedés, emésztési zavarok
fülzúgásszerű fülcsengés
tüsszögés, száraz köhögés, orrfolyás, szemviszketés, orrfolyás utáni csepegés
fejfájás, fájdalmak és fájdalmak
álmatlanság
szorongás, koncentráció vesztés és nyugtalanság
Tíz lépés az őszi allergia kezelésére
1. Tisztítson és fiatalítson
Az enyhe méregtelenítés a fiatalításra összpontosítva elengedhetetlen az őszi allergia kezelésében; enyhíti az azonnali tüneteket és megelőzi a jövőbeli kiújulásokat
2. Vata-kiegyensúlyozó étrend
Fogyasszunk meleg, főtt, könnyen emészthető ételeket, és ügyeljünk a megfelelő ételkombinációkra. Az egészségtelen ételek, a hideg, száraz, durva ételek, amelyeket rossz időpontban fogyasztanak, vagy az étkezések kihagyása apatikus (kerülendő). Fogyassz ghít, zsírosabb ételeket, valamint édes, savanyú és sós ízeket. Használj melegítő fűszereket, mint a gyömbér, kömény, kurkuma egy csipetnyi fekete bors, tulsi (indiai szent bazsalikom), fahéj és szerecsendió.
3. Maradj hidratált!
A meleg víz pathya (kedvező). Kezdd a napot egy-két pohár citromos meleg vízzel, és egész nap kortyolgass meleg vizet.
4. Vata-kiegyensúlyozó életmód
Ez magában foglalja a rutin követését - időben történő étkezések, időben történő alvás, digitális méregtelenítés és sok pihenés. Építs be a mindennapjaidba gyengéd, pihentető gyakorlatokat és nyújtást.
5. Dinacharya
Napi rendszer, amely magában foglalja a szezámolajjal vagy bármilyen terápiás olajjal történő abhyangat (önmasszázst) Tisztítsd és védd az orrlyukaidat jal neti (neti orrmosó csésze) segítségével, és végezz egy pratimarsha (napi) orrmosást 1-2 csepp Anu taila, ghí vagy szezámolaj és sósvíz keverékével.
6. Gyógynövény teák
Igyál Tulsi, gyömbér, CCF (kömény, koriander, édeskömény) vagy Madhukari gyógyteát.
7. Gyógynövényes készítmények
Fogyassz melegítő, de nem túlságosan szárító hatású gyógynövényeket. Sri Sri Tattva immunitás készlete Shakti cseppekkel és Amruth-val nagyon jótékony hatásúak lehetnek. Néhány lehetőség az Amla, Neem, kurkuma, Haritaki, Vasa, Ashwagandha, Triphala, Yashtimadhu és Chyawanprash.
8. Jógázz szelíden!
Végezz pihentető és szelíd jóga gyakorlatokat. Ászanák, amelyek segítenek: gerinc csavarás, halpóz, széloldó póz, hídpóz, vállállás, harcos póz stb. A pránájámák, mint az ujjayi légzés, a háromlépcsős pránájáma, a bhasztrika, a kapal bhati, a nadi shodhan és a shankh mudra szintén segítenek az allergia kezelésében.
9. Stresszoldás légzéssel és meditációval
Tanulmányok kimutatták, hogy a szorongás és a stressz kiválthatja a szezonális allergia tüneteit. Az Ájurvéda a stresszoldást kulcsfontosságúnak tartja az allergia kezelésében és az általános elme-test rugalmasságban.
10. Kövesd az érintett szervrendszeren alapuló protokollt!
A súlyos allergiák és a több szervrendszert érintő allergiák összetettek, és gyakran hosszú távú kezelést igényelnek az immunitás fokozása érdekében. A légúti allergiák vata vitiációval és kapha súlyosbodással párosulnak. A kezdeti kiváltó ok a vata, amely tüsszögést, orrfolyást, orrdugulást okoz, és ha nem kezelik megfelelően, akkor arcüreggyulladáshoz, krónikus köhögéshez, hörghuruthoz és degeneratív tüdőbetegséghez vezethet.
Légúti allergia
Kerüld a hidegnek való kitettséget (belsőleg étellel vagy külsőleg meleg sállal), minimalizáld a fejzuhanyokat (ügyelj arra, hogy a hajad ne maradjon vizes), kerüld a joghurtot, a jégkrémeket, a hideg salátákat és az ismert allergéneknek való kitettséget. A megelőző gyógymódok közé tartozik az Anu Taila Nasya, a kurkumás tej, a lehetőleg helyi termelőtől származó nyers méz, amely megkönnyítheti a szervezeted számára, hogy hozzászokjon a környezetben lévő allergénekhez. Az allergia minden egyes stádiumára vannak célzott készítmények; íme néhány házi gyógymód.
Allergia kezelése a különböző szakaszokban
VATA SZAKASZ
Akut tüsszögés és torokirritáció. Vegyél be ¼ - ½ teáskanál gyömbérpasztát vagy -port forró növényi tejjel elkeverve. Vagy keverj össze 1 teáskanál reszelt gyöngyhagymát 1 teáskanál citromlével és nyers mézzel. Ebből a keverékből egy-két óránként fogyassz ¼ - ½ teáskanálnyit.
KAPHA SZAKASZ
A fehér, sűrű váladékkal járó torlódásos szakaszban a gyömbérlé mézzel csodákra képes. A tünetek csökkentésére (langyos) teához is adható. A Tulsi gyulladáscsökkentő és antiallergiás tulajdonságaival jótékony hatású. Gargalizálás kurkumával és sóval vagy édesgyökérrel; gőzinhalálás kurkuma porral, tulsival és tengeri sóval ajánlott.
PITTA ÁLLAPOT
Fertőző stádium sárga/zöld váladékkal; az Ájurvédikus kezelés integratív megközelítést foglal magában, de ha már fertőzés van, mindenképp fordulj orvoshoz!
Bőrallergiák/Sheetapitta
Allergiás irritáció a bőrön fokozott gyulladással, hővel; a protokoll magában foglalja a Kapha pacifikálását, a csatornák tisztítását és a Pitta kezelését. A megelőzés magában foglalja a doshák egyensúlyát biztosító étrendet és életmódot. Kerüld a savanyú vagy savas ételeket, minimalizáld az olajos és sült ételeket, kerüld a joghurtot, a tamarindot, a jégkrémet és az ismert allergéneket. A kurkuma és a neem nagyszerű gyógynövények a bőrérzékenységek ellen.
Bélrendszeri allergiák vagy intoleranciák
A befolyásolt agni és ama miatt alakulhatnak ki. Egyetlen vagy több dosha is érintett lehet. Kerüld a hideg és nehezen emészthető ételeket, a nyers salátákat és nyers turmixokat, fogyassz könnyen emészthető főtt ételeket, ne fogyassz paprikát, paradicsomot, padlizsánt és burgonyát. Ügyelj az időben történő alvásra és a stressz kezelésére.
Vegyél egy nagy levegőt!
Az allergiát és az általános egészségi állapotot befolyásoló egyik fő tényező a stressz. Nem csoda, hogy az ősz beköszöntével, a nyári szabadságok után a munkahelyre és az iskolába való visszatéréssel stresszessé válunk. Lassíts le, dőlj hátra, és koncentrálj az öngondoskodásra!
Maradj biztonságban, meditálj és tartsd fenn a jó fizikai és mentális higiéniát a társas kapcsolatokkal.
Comments