top of page
Keresés
szantomonika

Ájurvéda a nők gyakori egészségügyi problémáira

Szerző: Shiksha Thakur

Nőként kivel ne fordult volna elő, hogy női társaságban egy idő után a beszélgetés ne arra a bizonyos “Jól vagyok! Csak nehezen viselem a női bajokat!” témába menjen át. A közös egészségügyi problémákra, amelyekkel mi nők szembesülünk, azonban kiváló megoldásokkal szolgál az Ájurvéda több ezer éves tudománya.




Azok, akiknek sikerült az Ájurvéda tanítása alapján megváltoztatni az életmódjukat, hamar megtapasztalják, hogy minden megváltozott az életükben. Az Ájurvéda szerint a testünk öt elemből áll, azaz földből, vízből, tűzből, levegőből és éterből vagy térből. Ezek az elemek különböző arányban vannak jelen a testünkben, ami meghatározza a dosháinkat vagy biokémiai erőinket.


Három dosha létezik attól függően, hogy melyik elem dominál...

  • Vata - amikor a levegő és az éteri elem dominál

  • Pitta - amikor a tűz és a víz elemek dominálnak

  • Kapha - amikor a víz és a föld elemek dominálnak


E doshák közül egy vagy több egyensúlyhiánya egészségügyi problémákat okoz.

Ilyen esetben érdemes felkeresni egy Ájurvédában jártas orvost, aki segít visszaállítani az egyensúly állapotát..

Az ájurvédikus megközelítés pont azért egyedülálló, mert azokat az egyensúlytalanságokat korrigálja, amik a látható tünetek gyökerei, ahelyett, hogy csak elnyomná azokat.
Íme néhány ájurvédikus  javaslat a legáltalánosabb életmódbeli problémákra, amelyekkel főleg mi, nők szembesülünk.

Ha PCOS szindrómád van

A PCOS, vagyis policisztás ovárium – szó szerint „petefészek sok cisztával” – szindróma a szülőképes korú nők körében a leggyakoribb endokrin, azaz hormonrendszeri rendellenesség, mely kihat a petefészekre is. Ha PCOS-ban szenvedsz, akkor elsősorban a pitta van egyensúlyban, és az Ájurvéda azt javasolja, hogy egészségesebb életmódot folytass. Kezdd a napodat kávé helyett egy csésze meleg citromos-mézes vízzel. Hagyományos palacsinta helyett készíts például árpás palacsintát! A Hari Om meditáció megnyugtatja elménket azáltal, hogy kiegyensúlyozza csakráinkat vagy energiaközpontjainkat. És ugye mindannyian tudjuk, hogy a nyugodt elme az egészséges test titka. Ahhoz, hogy megszabaduljunk a hasunk (petefészkünk) körüli zsírtól, olyan jóga ászanák segíthetnek, mint a naukasana (hajó póz), a gomukhasana (Tehén “arc” póz), a virabhadrasana (harcos póz) és a surya namaskara (napüdvözlet).


Ha PMS szindromával küzdesz

A premenstruációs szindróma rövidítve PMS olyan testi vagy pszichikai tünetek kombinációja, amely befolyásolják a nők érzelmeit, fizikai állapotát és viselkedését a menstruációs ciklus bizonyos napjaiban.Ha PMS-ed van, az kiegyensúlyozatlan vata doshára utal. Egészen intuitív módon, a vata pacifizáló étrend és rendszer követése nagy segítséget jelent. Bűntelenül lehet például khichdit (indiai kása) enni bőséges mennyiségű ghível (tisztított vajjal). Az olyan zöldségeket, mint az üvegtök, a hamutök, a tök és a sütőtök, ghíben vagy olívaolajban kevergetve süthetjük meg. Adj hozzá egy csipetnyi fűszert, például köményt, római köménymagot és asafetidát. Egy ideig viszont kerüld a csípős fűszereket!Alternatívaként kipróbálhatsz egy meleg kömény és a koriander forrázott főzetéből készülő gyógyteát. Használj melegvizes palackot, és kérd meg egy szerettedet hogy gyengéd olajos masszázst végezzen a hát és a has alsó részén. A prána mudra - egy jógaforma, amely a kezeket és a légzést használja - csodákra képes. Az olyan indiai gyógynövények, mint a shatavari, a brahmi és a haritaki, ájurvédikus orvossal való konzultációt követően szedhetők a vata dosha és a tünetek enyhítésére.


Érzékeny bőr, gyenge haj

Ha bőrrel és hajjal kapcsolatos problémákkal küzdesz, a tested azt üzeni, hogy a pitta szintjét kordában kell tartani. Ennek egyik módja, hogy kerüld a csípős és fűszeres fogásokat, a gyorséttermi ételeket, illetve a túl édes vagy túl sós ízeket. Ha nem tudsz ellenállni a sóvárgásnak, akkor válasz az egészségesebb alternatívák közül, mint például a datolya barfi vagy a szárazgyümölcs laddoo (indiai édes húsok). Az amruth, a punirnava és a haritaki vértisztítóként segíthetnek megtisztítani a bőrödet. a hajhullás és a haj őszülése a stressz, a gyenge gyökerek, a csontok alacsony tápláltsága, valamint a helytelen emésztés és felszívódás jelei. A hajhagymáid hálásak lesznek, ha kalciumban, ásványi anyagokban és mikrotápanyagokban gazdag étrendet választasz. Reggeli csemegeként fogyaszthatsz áztatott diót, tökmagot vagy mandulát, valamint fügét.


Elhízás

Ha súlyproblémáid vannak, valószínűleg többet eszel, mint amennyire a szervezetednek szüksége van. Ha ez igaz, elgondolkodtál már azon, hogy miért?! Nos, az elménk kulcsfontosságú szerepet játszik az evésben. Veleszületett természetünk, hogy jól érezzük magunkat evés után. A cukorszintünk emelkedése emeli a hangulatunkat. De ha jobban odafigyelünk a gondolatainkra, akkor hagyhatjuk, hogy a félelem és a magányosság nyomasztó érzéseit kidolgozzuk magunkból. Vezess naplót, amiben írd le bátran valamennyi, téged nyomasztó érzésedet. Amikor minden kikerül a papírra, könnyebbnek fogod érezni magad, és ebben a megtisztult állapotban részt vehetsz akár egy online vezetett meditáción is. Pontosan ez a megfelelő ellenszere annak, hogy kitöltsük a szívünkben (és az elménkben) lévő űrt.


Álmatlanság

Végül, ha álmatlansággal küzdesz, nem vagy egyedül! Tízből három ember a világon szintén küzd vele! Az Ájurvéda megoldása az álmatlanságra a dinacharya, vagyis az egészséges napi rutin követése. Tudod, hogy az egészséges és stresszmentes nap titka viszont az előző éjszakában rejlik? Ha előző este időben fekszel le és alszol el, az elegendő teret ad a pihenéshez. Így a napot korán kezdheted jógával, meditációval és önmasszázzsal, amit egy meleg reggeli követ. Ha teheted, lopj időnként egy kis időt a napodból arra, hogy csendben ülj vagy nyújtózkodj. Mindkettő egyformán kifizetődő. De ne felejtsd el időben elfogyasztani az étkezéseidet. Próbálj meg 17:00 óra körül lazítani, és legkésőbb 19 óráig vacsorázz meg, amit nyugtató zene hallgatása és a családodra szánt minőségi idő kövessen. Néhány órával az utolsó étkezés után kipróbálhatod a Vayu mudrát a jó alvás érdekében. Néhány kör anulom vilom (ellentétes orrlyukú légzés) és a képernyő előtt töltött idő csökkentése segíthet enyhíteni a vata állapotát, mivel a túl sok információ nyugtalanná teheti elménket.


Egészségügyi igényeinek kielégítése az Ájurvéda segítségével alapvetően az életmódváltásról szól, a gyógynövények megfelelő keverékével együtt.

Ha az egészséges nap receptje ebben a cikkben rejlik, akkor az egészséges élet titka az egészséges napban rejlik, amelyet az év 365 napjával megszorozunk, évről évre. Az egészséges élet egy választás, és a döntés most a te kezedben van!
Szívesen konzultálnál egy Ájurvédikus orvossal? Jelentkezz most!
35 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page